Prešovský samosprávny kraj začína s projektom fotovoltaických systémov na školách

EASR v rámci spolupráce na projektoch týkajúcich sa energetickej efektívnosti, obnoviteľných zdrojov a moderných technológií pripravila projekt Solaris Scholarum – Inštalácia fotovoltaických systémov na školách v PSK, ktorého cieľom je inštalácia fotovoltaických systémov na vybraných školách v kraji.

V rámci realizácie projektu bola podpísaná zmluva o nenávratný finančný príspevok, s účinnosťou od 24.10.2024. Celkové oprávnené výdavky sú na úrovni 333 500 eur, bez potreby vlastného spolufinancovania projektu. Do projektu sú zapojené 4 stredné školy: SPŠ techniky a dizajnu v Porade, SOŠ technická v Humennom, SOŠ polytechnická a služieb arm. gen. L. Svobodu vo Svidníku a SPŠ Snina. Celkový inštalovaný výkon je na úrovni 255 kW. Zároveň od novembra 2024 bola podpísaná zmluva so zhotoviteľom diela, ktorý sa zaviazal dokončiť inštaláciu fotovoltaických zariadení do 6 mesiacoch odo dňa odovzdania stavby. To znamená že školy, ktoré sú zapojené do projektu, sa môžu tešiť na fotovoltaickú elektráreň na ich budove už v prvej polovici roka 2025.

Energetická Agentúra Smart Regiónu PSK sa aktívne podieľala na príprave projektového zámeru a koordinácie technického návrhu v rámci spracovania realizačnej projektovej dokumentácie. Tiež dohliadala a koordinovala spracovanie energetického auditu a technickú časť žiadosti o NFP s odborom EŠIF Úradu PSK. Následne po schválení žiadosti pokračuje v spolupráci s odborom EŠIF na zapracovaní zmien projektu a ako technický dozor realizácie projektu.

EASR PSK si od tohto projektu sľubuje nielen zníženie nákladov na elektrickú energiu na danej škole, ale aj pomocou energetického dátového centra (EDC OKTE) umožní zdieľanie prebytkov výroby elektriny s inými organizáciami v správe PSK. Týmto spôsobom sa posilní efektívnosť využívania vyrobenej energie a prispeje sa k celkovému zníženiu nákladov za elektrickú energiu v kraji. Podľa účelového energetického auditu, ktorý bol vypracovaný pre potreby projektového zámeru, bude ročná úspora elektrickej energie na úrovni 148,67 MWh čo je 58% z celkovej lokálnej spotreby elektriny, za všetky štyri školské zariadenia.

Zvyšovanie produkcie elektrickej energie prostredníctvom fotovoltaiky má niekoľko dôležitých dôvodov a výhod, ktoré súvisia s udržateľnosťou, environmentálnymi aspektmi a ekonomickým prínosom. Ide predovšetkým o zvýšenie produkcie energie z obnoviteľných zdrojov, zníženie emisie skleníkových plynov a ochranu životného prostredia vzhľadom na šetrný charakter zdroja energie. Zvyšovanie produkcie elektrickej energie umožní organizáciám v zriaďovateľskej pôsobnosti PSK dlhodobo sporiť náklady vynakladané na elektrickú energiu a umožní školám väčšiu nezávislosť od centrálne umiestnených zdrojov.

Sekundárne má realizácia týchto opatrení vplyv na zlepšenie ekonomiky a rozvoj inovácií či technického pokroku, ktorý je cestou k energetickej nezávislosti. Projekt je navrhnutý tak, aby umožnil zvýšenie dlhodobej energetickej udržateľnosti vo verejných budovách pod správou PSK. Ide o dlhodobú investíciu do budúcnosti.